Heel Europa in de etalage
Als je vaak in de buurt komt bij de langste laan van Nederland (totale lengte 8,5 kilometer!), dan heb je het wellicht al gezien. Op de Laan van Meerdervoort 190 (op de hoek bij de Perponcherstraat, naast die goeie Italiaanse traiteur) zit ons kantoor, en sinds kort hebben wij een bijzondere etalage. De etalage is ontworpen door historicus en tentoonstellingsmaker Marlies van der Riet en is geïnspireerd op de artistieke visie van Aus Greidanus voor het bidbook van Den Haag, waarmee we in 2018 Culturele Hoofdstad van Europa willen worden.
Marlies van der Riet over de etalage:
Den Haag heeft een uitzonderlijke geschiedenis: het was geen vesting en ontbeerde mede daardoor lange tijd stadsrechten.Plannen om Den Haag te ommuren in de zestiende en zeventiende eeuw, werden tegengehouden door nabije steden als Delft, Leiden en door de Staten-Generaal die hier vergaderden. Allen waren bang dat een vesting Den Haag belangrijker zou maken dan de eigen stad.
Zo bleef Den Haag neutraal grondgebied, zonder muren, wel beschermd door een grachtengordel. Het werd een vrijplaats voor kunstenaars, politici en grote denkers – uit heel europa. Sommigen waren passant, anderen kwamen als vluchteling, soms bleven ze voorgoed. Den Haag bleek een grenzeloze locatie. Een plek die inspireert. Een stad waar nu nog vele stemmen en ideeën weerklinken, zoals de nimmer uitgevoerde plannen van de anonieme vestingbouwers. En weer later is juist de weidsheid van de stad bron van inspiratie voor menig kunstenaar.
Kunst en cultuur zet nog steeds aan tot grenzeloos denken. Ook nu ervaren kunstenaars Den Haag als een vrijplaats, als neutraal terrein. Ze worden niet geweerd noch in hokjes geplaatst. Ze krijgen de kans tot bloei te komen.





