Joan Biekman praat met Aus Greidanus
Joan Biekman is zo iemand die je overal in de stad kunt tegenkomen. Joan houdt van het stedelijke leven en stort zich graag in de jongerencultuur. Niet zo gek dus dat ze één van de Haagse Jongeren Ambassadeurs is. Voor haar maandelijkse column op www.denhaag.nl ging ze op zoek naar de zin en de onzin van Den Haag Culturele Hoofdstad 2018.
Culturele Hoofdstad 2018 is geen Haags feestje van 50 miljoen euro!
Onze stad Den Haag, flirt samen met een half miljoen inwoners, met 144 nationaliteiten, de stad van Vrede en Recht, de residentie van onze Koningin en de Republiek Malta om in 2013 te worden uitgeroepen tot Culturele Hoofdstad van Europa 2018. Best spannend zo’n competitie om deze titel. Jammer dat er beknibbeld wordt op de geldpot van Kunst en Cultuur door zowel de landelijke als de gemeentelijke overheid. Hoog tijd voor een indringend gesprek met de verantwoordelijke persoon en artistiek directeur Den Haag 2018, Aus Greidanus.
Het gesprek met de heer Greidanus vond plaats in een nogal welgestelde buurt in Scheveningen. Had de indruk, dat de buurtbewoners even moesten wennen, dat een donker getinte jongedame met een kleurrijke outfit met funky afro-kapsel zocht naar het adres van deze bijzondere heer. Tja, als Haagse Jongerenambassadeur Cultuur kom je niet als grijze muis voor de dag. Na een korte zoektocht, aangekomen op mijn bestemming deed een leuke oudere heer de deur open, verwelkomde mij op een zeer hartelijke wijze en stelde mij op mijn gemak. In een zeer bijzonder mooi ingerichte keuken had ik dan eindelijk de eer, voor deze persoonlijke kennismaking vragen te stellen omtrent Den Haag Culturele Hoofdstad 2018 (Den Haag 2018).
Wie is Aus Greidanus eigenlijk?
Hij begon als acteur bij een toneelschool in Amsterdam, waarna hij zich opwerkte tot regisseur. Inmiddels is hij 35 jaar artistiek leider bij toneelgroep De Appel in Den Haag. Sinds begin 2011 november 2010 is hij benoemd tot artistiek directeur Den Haag 2018 met als opdracht de nominatie van Culturele Hoofdstad binnen te halen.
Waarom is dit ‘bidbook’ nodig?
“Eind 2012 moet het bidbook af zijn. Hierin moet alles wat Den Haag te bieden heeft op het gebied van musea, culturele instanties, wijken, de zee en de historie terug zijn te vinden. Maar ook hoe het dagelijks leven in de stad verloopt, met andere woorden, wat de nieuwe generaties bezighoudt. Hun identiteit vormgeven, dialogen aangaan en bruggen bouwen. Kritisch kijken naar de “wetten” van de stad en de straat, dat het bidbook dynamisch maakt.”
Hoe wordt de Haagse samenleving geprikkeld mee te werken aan dit bidbook?
“Het bidbook wordt door een ieder gesteund, maar we zijn nog kandidaat. Voor onderdelen als stadsontwikkeling, wijken, jongeren, muziek, dans, bedrijfsleven, musea, is het belangrijk te weten wat de komende 10 jaren wordt uitgezet qua plannen. Zowel stedelijk, landelijk, Europees als wereldwijd zijn er krachten die niet gaan over openheid, maar eerder over scheidingen en uitsluitingen. Denk maar aan religies, arm en rijk, wanneer je een voorbeeld functie wilt hebben is het mooi te zien hoe je dit in zo een jaar kunt uitdragen.”
Podium voor 144 nationaliteiten. Newsflash, Den Haag bezit 144 nationaliteiten. Hoe wilt u dit in kaart brengen?
“Ik moet weten waar deze nationaliteiten zijn, weten wat hun potentie is, wat hen beweegt in deze stad, hoe zij zijn georganiseerd en hun cultuur en identiteit uitdragen. Zodra dit duidelijk is, deze nationaliteiten een podium geven waar zij hun verhaal kwijt kunnen. Vooroordelen en angsten doorbreken. Niet overdreven tolerant zijn, maar die openheid moet je hoog achten en verdedigen.” Ik bedrijf geen politiek, maar nu is het best lastig met de PVV in de Gemeenteraad, toch? “De essentie in de politiek is dat iedereen hetzelfde wil en dat is gelukkig zijn en goed samen leven. De manier om dat te bereiken is verschillend per partij.”
Wat mag het kosten?
“Alle partijen denken verschillend hierover, maar een meerderheid wil deze titel graag voor Den Haag. Net als Economische Hoofdstad worden, is dat nu met kunst en cultuur, waar men graag in wil investeren. Als de PVV een meerderheid had zouden ze misschien wel de hoofdstad willen worden, maar geen cent hiervoor willen uitgeven.”
Tijdens de presentatie van uw artistieke visie op 2018, op maandag 7 maart jl. in de RAC Hallen in Den Haag, zei u dat u helemaal nog niet over geld wilt praten. Maar dit spektakel kost toch geld? “Natuurlijk moet er geld komen, maar ik vind niet dat je met geld moet beginnen. Je moet nu niet gaan uitrekenen wat het programma gaat kosten, maar bedrijven interesseren en later bij het Rijk en de gemeente aankloppen voor geld.” ”Je moet het omdraaien. Men moet de noodzaak inzien van kunst en cultuur, als je een visie hebt en dat belang kunt aantonen dan is het veel makkelijker om politiek/economisch daarin te gaan investeren. Bovendien als je het wordt, krijg je heel veel terug. Niet alleen aan bekendheid voor de stad, maar er is uitgerekend dat voor iedere euro die je investeert je 2 euro terug krijgt. Het is niet zo dat we 50 miljoen investeren in een feestje! Waar je in feite in investeert is een cultureel en kunstzinnig tienjarenplan. 2018 komt op ons pad, dan kunnen we laten zien hoe bruisend Den Haag is.”
Wat is de reden dat tijdens de presentatie op 7 maart het publiek overwegend blank, ouderen en een enkele jongere was? “
7 maart ging over de ambassadeurs van al die peilers. En dat waren behoorlijk blanke leidinggevenden. In de volgende generatie zal daar behoorlijk wat verandering in komen, maar dat heeft tijd nodig. Jammer dat er nu al niet een afspiegeling is van die multiculturele samenleving, maar dat komt. Ik denk dat zij er wel voor open staan.”
Ik werd bijna betoverd door uw poëtische woordkeuze. Waar blinkt volgens u Den Haag in uit?
“Van de underground scene tot aan dans, dat laatste is van wereldniveau. Het is de stad met de meeste festivals. Wij bezitten twee vooraanstaande toneelgezelschappen en een uitgebreide internationale gemeenschap. Den Haag is een broedplaats op het gebied van schilderkunst, muziek, mode en filosofie wat nog altijd zichtbaar is. Een goed voorbeeld is de verplaatsing van het North Sea Jazz Festival naar Rotterdam en onmiddellijk daarna opgevolgd door The Hague Jazz. De Haagse Markt is de grootste openlucht markt in Europa, één grote culturele infrastructuur van mensen en specerijen.”
”In een generatie is Nederland van een overwegend blank land veranderd in een multicultureel land. Het levert soms spanningen op, maar ook creativiteit. Je moet je voordeel halen uit de gemeenschappelijke geschiedenis die je deelt en het begint bij de straattaal.”
Cultuur en de new skool generation. De new skool generation is onderdeel van de Haagse jongeren. Hoe worden zij zichtbaar tijdens Den Haag 2018?
“Ik zal er zelf alles aan doen dat dit zichtbaar wordt, maar je kunt dat natuurlijk niet forceren. Ik denk dat het deels vanuit hen zelf moet komen. Het is aan de gemeente de potentie van jongeren te herkennen en te erkennen. De gemeente moet hierin investeren. Hoewel op diverse locaties al heel wat wordt ondernomen, is het een belangrijke groep die aandacht behoeft. De combinatie van jeugd en muziek, cultuur en sport is een gezamenlijke voedingsbodem waar veel in valt te investeren.”
De middelbare scholieren van nu zijn straks de dragers van Den Haag 2018. Welke rol speelt onderwijs hierin?
“Ik zet heel hoog in op de kunst- en cultuureducatie. Het is van het grootste belang dat je de jeugd op dit terrein een breed aanbod doet, zodat zij jong leren om te gaan met diversiteit en het niet kloppende binnen kunst en cultuur. Je hoeft niet alles mooi te vinden, maar als je dat al op jonge leeftijd leert en waardeert, kan op latere leeftijd makkelijker keuzes maken.”
Als jongerenambassadeur sta ik open voor diversiteit in de cultuursector. Hoe krijgt u de blanke elite man in een buurtcentrum en een hangjongere bij een klassiek theaterstuk?
“Dat is niet een vraag van vandaag, maar al eeuwen oud. Het heeft allemaal te maken met culturele opvoeding. Door de drempel te verlagen breng je jongeren in aanraking met cultuur die zij niet kennen. Op een gedoseerde manier, in een soort piramide wil je iedereen de kans geven zodat de kennis van cultuur naar een hoger niveau wordt getild. Niet alle jongeren begrijpen alle vormen van kunst en cultuur in één keer. Vanuit de gemeente en onderwijs is het van belang dat het aanbod er is, want als je het niet aanbiedt is er maar een enkeling die dat tot zich neemt. De middelbare scholieren van nu doen hier hun voordeel mee, want je moet ze bagage geven.”
Op welke manier kunnen de Haagse Jongerenambassadeurs bijdragen aan de nominatie in 2013?
“Als collectief weten jullie wat er speelt in de stad en bij de jongeren. Jullie kunnen aangeven als jullie medewerking of tegenwerking krijgen in de stad. Ook het inzicht wat wij hebben over wat de effecten en gevolgen zijn van wat wij aanbieden en stimuleren. De Haagse Jongerenambassadeurs zullen bij uitstek een belangrijke rol spelen als het gaat om hun ervaring en inzicht in die wijken en wat er bij de jongeren gebeurd. Ook langere termijn ideeën buiten school moet je kunnen uitbouwen.”
Waar let de jury op?
“Het is heel divers waar de juryleden hun zwaartepunten leggen. Zij bestaan uit 6 Nederlanders en 6 Europeanen. Ik laat mij leiden door het belang van kunst en cultuur van Den Haag. Dat is de kern van de visie, die gaat verder dan 2018.”
Stad zonder muren. Waarom Den Haag 2018?
“Den Haag is een uitzonderlijke stad, een stad zonder muren. Dat is het niet kloppende! Het ontstaan, de geschiedenis van de stad, de ligging, de tweedeling. De negatieve onderdelen bestempelen maakt het een unieke stad. Het heeft z’n eigenheid en daarom is dit ook van invloed op kunst en cultuur.”
Hoe enthousiast ik ook was over Den Haag 2018, ik was niet instaat mijn goede ideeën te deponeren bij de heer Greidanus. Ik stel voor dat elke Hagenaar zijn persoonlijke ontwikkelingen actief blijft stimuleren, zodat wij hopelijk de nominatie in 2013 kunnen binnenslepen en in 2018 de titel krijgen van Culturele Hoofdstad 2018. Houdt www.denhaag-2018.nl in de gaten voor alle ontwikkelingen!
Volg Joan op Twitter: www.Twitter.com/JoanBiekman





